Strony związane z hasłem 'falowniki':

« poprzednia strona · 2
  • przekładnie ślimakowe »

    Do pomiaru napięcia i prądu najczęściej używane są mierniki elektromagnetyczne lub elektrodynamiczne przenośne, klasy 0, 5 i 0, 2. Oporność woltomierzy powinna być możliwie największa ze względu na straty w przyrządach oraz zmiany w rozpływie prądów wskutek bocznikującego działania cewek woltomierzy. Najwygodniejsze są woltomierze prądu zmiennego o zakresach 0—150—300—600 V. Oddzielny miernik jest potrzebny do zakresu poniżej 50 V. Amperomierze powinny być zaopatrzone w specjalny przycisk zwierający cewkę przyrządu podczas rozruchu silnika, aby zabezpieczyć przyrząd przed uszkodzeniem podczas przepływu prądu rozruchowego.
    Częstotliwości sieci zasilających są na ogół stałe. Czasami jednak mogą występować pewne wahania, dlatego wskazane jest, zwłaszcza dla próby typu, kontrolowanie częstotliwości sieci zasilającej. Do pomiarów mogą być użyte częstościomierze wskazówkowe (elektrodynamiczne) albo częstościomierze języczkowe. Zakres pomiarowy w obu przypadkach obejmuje wąskie pasmo 45... 55 Hz.

    Data dodania: 07 11 2014 · szczegóły wpisu »
  • Regulacja częstotliwościowa »

    Lampa przyłączona do źródła prądu zmiennego wysyła światło w postaci szeregu następujących po sobie błysków. Błyski te są znacznie intensywniejsze w lampie neonowej niż w lampie zwykłej. Przy prądzie o częstotliwości 50 Hz występuje w ciągu jednej sekundy 10, a w ciągu jednej minuty 6000 błysków. Jeżeli zaznaczyć kredą jakiś punkt na sprzęgle lub wałku silnika obracającym się z prędkością 6000 obr/min, to wydawać się będzie, że punkt ten jest nieruchomy, ponieważ znajduje się on zawsze w tym samym położeniu podczas błysku lampy. Jeżeli prędkość obrotowa silnika spadnie nieco poniżej 6000 obr/min, to zaznaczony punkt (będzie oświetlany w coraz to innym miejscu wywołując wrażenie, że wałek silnika powoli obraca się w kierunku przeciwnym względem rzeczywistego kierunku wirowania. Przy wzroście prędkości ponad 6000 obr/min występuje zjawisko- odwrotne. Zatrzymanie ruchu punktu, czyli ustalenie prędkości obrotowej na 6000 obr/min, może nastąpić przez zwiększenie lub zmniejszenie częstotliwości prądu zasilającego neonówkę.

    Data dodania: 07 11 2014 · szczegóły wpisu »
  • Reduktory »

    Hamownice indukcyjne przeznaczone są do badania silników o szerokim zakresie prędkości obrotowych i mocy. Dolną granicę mocy określa:
    a) w silnikach wolnoobrotowych — czułość hamownicy przy małych momentach oraz obciążenie mechaniczne wałka silnika (zwiększenie strat w łożyskach silnika, spowodowane ciężarem i ewentualnie niewyważeniem tarczki);
    b) w silnikach szybkoobrotowych do powyższych kryteriów dochodzi jeszcze moment hamujący spowodowany tarciem tarczki o powietrze i wynoszący przy dużych prędkościach obrotowych kilkadziesiąt procent mocy znamionowej silnika.
    Górną granicę mocy określa wytrzymałość cieplna tarczki i cewek wzbudzenia elektromagnesów.

    Data dodania: 07 11 2014 · szczegóły wpisu »
  • przekładnie ślimakowe »

    Przy badaniach prototypów silników indukcyjnych oprócz momentu początkowego należy dokonać pomiaru całego przebiegu momentu rozruchowego. Można przy tym stosować np. metodę oscylografowania krzywej momentu silnika podczas nawrotu przy użyciu prądnicy tachometrycznej i kondensatora do różniczkowania jej napięcia. Metoda polega na pomiarze przyspieszenia, które badany silnik nadaje wszystkim masom wirującym, przy pominięciu oporów tarcia. W małych silnikach w celu zwiększenia czasu rozruchu, a tym samym czytelności oscylogramu, stosuje się dodatkowe koła zamachowe, sprzęgnięte z badanym silnikiem.
    Jeżeli strumień magnetyczny prądnicy tachometrycznej jest stały (np. wzbudzenie zasilane z akumulatorów), to wówczas moment badanego- silnika jest proporcjonalny do pochodnej napięcia prądnicy dn/dt.

    Data dodania: 07 11 2014 · szczegóły wpisu »
  • Softstarty Danfoss »

    Pomiaru temperatury otoczenia dokonuje się termometrami umieszczonymi w odległości 1... 1, 5 m od silnika, najlepiej w zbiorniczkach z olejem.
    Próbę obciążenia wykonuje się zwykle po próbie nagrzewania. Zadaniem jej jest wyznaczenie prędkości obrotowej, prądu, mocy pobranej i mocy oddanej w zależności od momentu hamującego przy stałym napięciu zasilającym. Na podstawie tych pomiarów oblicza się współczynnik mocy i sprawność silnika.
    Przy często powtarzających się próbach fabrycznych, np. w dużej produkcji, najwygodniej jest zaopatrzyć stoisko do pomiarów obciążenia w źródło napięcia stabilizowanego z dokładnością do 0, 5%, a wówczas używanie woltomierza staje się zbędne.

    Data dodania: 07 11 2014 · szczegóły wpisu »
« poprzednia strona · 2