Strony związane z hasłem 'opisy elektryczne':

  • Tabliczki znamionowe cena »

    Panewka ma otwory na olej oraz rowki do rozprowadzania oleju. Rowki te dla ułatwienia mogą być nacięte na płaskim pasku jeszcze przed zwinięciem panewki. Krawędzie panewki powinny być załamane celem łatwiejszego osadzenia w obudowie. Powierzchnię zewnętrzną stalowej tulejki dobrze jest pokryć galwanicznie miedzią dla zabezpieczenia przed rdzewieniem. Panewkę w ten sposób wykonaną należy po osadzeniu w obudowie prze kalibrować do żądanego wymiaru specjalnym przeciągaczem. Panewki zwijane nie nadają się do łożysk przenoszących siły osiowe, ponieważ tylko bardzo cienka ich warstewka na powierzchni czołowej ma dobre właściwości cierne. Trudność tę można pokonać przez zaprojektowanie dodatkowej podkładki z materiału łożyskowego.

    Data dodania: 07 11 2014 · szczegóły wpisu »
  • Opisy szaf elektrycznych »

    Panewki są wykonywane najczęściej ze stopu miedzi z cyną. Stop ten najpierw jest przetwarzany na proszek, a następnie uformowany w żądanym kształcie przez procesy prasowania i zgrzewania. W końcowej fazie panewka jest porowata do tego stopnia, że może wchłaniać olej w ilości wynoszącej 25... 35 % jej objętości. Dzięki włoskowatości i naprężeniom powierzchniowym oleju w porach tworzy się cienka warstwa oleju między pracującymi powierzchniami panewki i wałka. Jeżeli wskutek wzrostu obciążenia silnika wzrasta temperatura łożysk, to ilość oleju w warstewce smarującej również automatycznie wzrasta. Po zatrzymaniu silnika nadmiar oleju zostaje wchłonięty z powrotem przez pory panewki.
    Przy stosowaniu panewek samosmarujących w silnikach o dużych prędkościach obrotowych należy utworzyć dodatkowy zbiornik oleju w postaci pierścienia filcowego otaczającego panewkę z zewnątrz.
    Stosowanie przy tym otworów, kanalików lub wycięć na smar jest zbędne.

    Data dodania: 07 11 2014 · szczegóły wpisu »
  • Tabliczki przydrzwiowe »

    Silnik będący źródłem zakłóceń radiowych powinien być poddany próbom określającym:
    a) poziom napięcia zakłócającego u źródła (na zaciskach silnika),
    b) wartość pola zakłóceń w określonej odległości od źródła zakłóceń.
    Pomiary natężenia pola zakłócającego wykonuje się w ekranowanych komorach celem izolowania badanego silnika od elektromagnetycznych pól zewnętrznych. Komory zbudowane są zwykle z blachy lub siatek stalowych o rozmiarach rzędu kilkunastu metrów sześciennych, tak żeby wygodnie mieściły: badany obiekt, aparaturę pomiarową oraz obsługującego.

    Data dodania: 07 11 2014 · szczegóły wpisu »